• Prosíme nepište moderátorům a správcům soukromé zprávy s technickými dotazy. Největší šance, jak se Vám dostane odpovědi, je položit dotaz do příslušného fóra. Pokud nenajdete správnou kategorii nebo název, založte nové vlákno. V případě potřeby to přejmenujeme nebo přesuneme.

    Děkujeme za pochopení, tým správců MazdaKlanu

benzín Štartér netoci

Kuko116

výkonný člen KLANu
Ověřený uživatel MazdaKlanu
525
Ahojte mám akútny problém, zajtra som mal ísť na dovolenku. Servis má dva týždne dovolenku. Štartér mi dnes prestal točiť. Len 1/4 obrátky spravil a ostalo ticho. Necvaka, baterka je ok, na studeno ukazovala 12,4V, elektrika funguje, Booster nepomohol. Posledné dva týždne niekedy točil trochu horšie, hlavne na studeno, teplé auto chytilo vždy hneď, keď som nechal dobzucat pumpu 2-3 sekundy. Raz sa stalo že auto chytilo a po sekunde zhaslo. Myslel som si že je vadny nejaký prepad v palivovej sústave a niekedy tam nieje benzín. Poraďte ako na parkovisku cez víkend vylúčiť, či je vadny štartér alebo pumpa? Predpokladám že vadna poistka by takto dlhodobejšie neodchádzala. Dakujem
 
Kludne zodraté uhlíky štartéra, ale to asi nijak nevyriešiš lebo už nekúpiš diel.
Poklep po nom kladivkom a uvidíš či zatočí, ak aj, tak sú zodraté uhlíky. Dá sa to núdzovo "homemade" opraviť tak aby to uhlíky pustilo ešte nižšie a vydržalo to ešte pár štartov, ale neviem či máš priestor a nejaké zručnosti aby si to bol schopný opraviť
 
Při sešlápnutí spojky jde řadit? Možná chcipla spojka
 
Spojka je nova pár mesiacov. Skúsim poklepat teda. Poradil mi v servise nahodiť to roztlacenim, vraj ak to chytí na dvojku roztlacenim tak je problém v štartéri, ak nechytí tak niekde inde. Akurát teda netuším či to môže poškodiť reťazovy rozvod, keď tam nebude žiaden tlak oleja. Čo odhadom stojí cenovo štartér?
 
Napínák je tlakovanej olejem. Sice má zoubkovou zarážku ale u aut s vyšším najezdem může díky drobnýmu zakarbonování zůstat vyřazená a navíc je řetěz už trochu vytahaný. Pak je velká šance, že při roztláčení rozvody skočí. Já bych se na to vykašlal. Zkusit s pomocí spojky dát neutral a pak zařadit. Pokud se to na neutral pohne a na kvalt bude držet, je spojka ok. Pak buď terminál na vaterce, kostra nebo startér - taky jsem nedávno na mazdě měnil uhlíky.

A vyměnit servis, tohle není škodovka řady 720 s jiným druhem rozvodu očividně nemají ani základní znalosti ze současnosti když poradí takovou zhovadilost
 
Jaký je rozdíl (z hlediska funkce napínáku), jestli se motor roztáčí setrvačníkem poháněným startérem, nebo setrvačníkem poháněným skrz spojku od převodovky?
 
Podle mě startér vytvoří konstantní záběr v jednom směru, na rozdíl od roztláčení při kterým auto cuká, záběr není rovnoměrný a než se natlakuje olej a dopne napínák, může řetěz přeskočit. Ale je to jen odhad
 
Tá oprava štartéru výmena uhlikov je nejaký väčší servisný úkon alebo bežná závada? Ja mám spojku v poriadku šla tam nová sada LUK pred pár mesiacmi, auto vždy štartovalo na brnk, batéria je zanovna a ukázala 12,4V na studeno. Len proste okrem trochu pomalších štartov na studeno posledné 2 tyzdne Auto nemalo žiadne iné symptómy, žiadne pazvuky.
 
Měnil jsem cca ve 250tkm, nastartoval jsem vždy ale už se mě to nezdálo a dobře jsem udělal
 
Tak štartér je mŕtvy, samozrejme servis špecifikovať nechcel nič, vymenili diel,asi sa im to oplatí ak to dávajú na výmenu dodávateľovi dielov a nové diely sú repasovane ako brzdice, riadenia a podobne.

Štartér zničil aj úplne v pohode fungujúcu baterku 3 ročnú v kombinácii s kratšími trasami, čo som nechcel veriť, až som si musel naštudovať ako štartér funguje a aké má odbery keď pomalšie a dlhšie toci.

Exide premium ea640 čo som tam mal, odporučenu tu na fóre, mi ponúkli novú v cene 150 euro od ich dodávateľa. Pozrel som si faktúru a v roku 2021 som ju mal z eshopu za 58 euro plus poštovné, takmer 1/3 ceny. Inak normálne ceny na internete začínajú teraz cca od 80euro vyššie.
 
Mě ta samá exide vydržela taky cca 3 roky. Teď mám Čepek Endurance, tak jsem zvědavej
 
Ja si všetko robím sám, lebo tie ceny servisov sú úplne šialenstvo a všetko robí dodávateľ...
Servis má zmluvu, prístup do obchodu kde sú nejaké ceny a ten servis len objednáva čo treba...
Že to je predražené o 80-100% ani nevedia, lebo ten servis nebude googlit a porovnávať ceny dielov v iných e-shopoch.
Pre servis je podstatné že tie diely dodávajú rozvozom 2x denne, teda žiadne prestoje z hľadiska čakania na diel.
Koniec koncov platí zákazník a že to stojí 600€, miesto 350€ je im jedno, keď sa ti nepáči choď inam, oni majú roboty dve prdele aj tak
 
Tak bateria je specificky diel na auto a preco je tam 300 percentny rozdiel je tazko povedat. Ja mam vytipovane servisy, kde sa da normalne bavit s nimi a aj ceny su fajn, ale dodavatel tohoto servisu to docela prestrelil.
 
Dnes 95% servisov funguje rovnako. Servisák ma zmluvu a nerieši aké sú tam ceny, pretože u tých čo dodávajú 2x denne rozvozom sú ceny +- rovnaké.
V skratke to funguje tak že servis si objedná diely potrebné na opravu, velmi často aj dve varianty, pretože na auto sa montovali dva typy brzd, alebo napríklad tri druhy spojky, atd atd..
Servis všetko objedná a namontuje tú variantu ktorá sa zhoduje a ten zvyšok vráti. Tiež sa môže stať že sa objaví ešte niečo dalšie a len to rýchlo priobjedná a doručia kludne za 4 hodiny a takto funguje celý mesiac a na konci mesiaca potom všetko vyúčtuje - teda iba to čo reálne namontoval.

Lenže celý ten cirkus s rozvozom / vracaním nepoužitého tovaru, s rozvozom 2x denne musí niekto zaplatiť a ten niekto je koncový zákazník.

Keby servis objednával ND za lepšiu cenu, tak by to musel zaplatiť popredu, čakal by na to kludne 48hod a keby to bol diel ktorý sa nezhoduje, tak by velmi obtiažne riešil výmenu, zasa by musel čakať na správny diel, mal by obsadený zdvihák a nemohol by sa dalej pohnúť, lebo nechce sa ti zhadzovať auto, rozpaprať dalšie a za 2 dni sa zasa k nemu vracať.

Takže 95% servisov využíva práve tú službu expresne rýchleho doručovania ND, nemusia popredu platiť, nemusia vyčkávať na kuriera či príde ráno o 9:00 , alebo príde až o 14:00 a že to je drahšie o 80-100% ich vlastne vôbec netrápi, ide iba o to si to pre seba maximálne zjednodušiť.
Oni za odber zbierajú body, potom si za to môže zobrať "vybavenie" za zvýhodnenú cenu (zdvihák, náradie, plničku klimatizácie), ktoré koniec koncov zaplatili zákaznici.

Takže čo si človek neurobí sám, tak to sakra preplatí, mna stoja napríklad predné brzdy (kotúče + platničky) 100€, cez servis by to bolo tak 200-250€, lebo predražené ND + práca. Za ušetrených keby len 100€ mám kvalitnú golu...
Za tie roky už mám vercajchu habadej a v podstate sa mi zaplatil tým že som si všetko urobil sám.

Štartér som si repasoval už druhý krát, nové uhlíky ma stáli 5,60€ + asi 1,5hod roboty (je to zo Subaru aby to niekoho nemýlilo). Keby som šiel cxez servis tak pod 150€ sa asi ťažko dostanem a čakal by som tri dni, alebo aj týžden až by sa na mna dostala rada.
3QLHeu4.jpg
 
Back
Top