• Prosíme nepište moderátorům a správcům soukromé zprávy s technickými dotazy. Největší šance, jak se Vám dostane odpovědi, je položit dotaz do příslušného fóra. Pokud nenajdete správnou kategorii nebo název, založte nové vlákno. V případě potřeby to přejmenujeme nebo přesuneme.

    Děkujeme za pochopení, tým správců MazdaKlanu

benzín Zvuk motoru L5 za jízdy

Tonda_15

výkonný člen KLANu
Ověřený uživatel MazdaKlanu
424
Poslední dobou jsem si začal všímat trochu jiného zvuku od motoru. Vzdáleně to připomíná kvílení kompresoru přeplňovaného motoru.
Na volnoběh to nedělá, je to jen za jízdy, s otáčkami motoru je zvuk intenzivnější.
Je to slyšet hlavně s otevřenými okny při průjezdech mezi domy, kolem plných plotů a podobně, kdy se zvuk zvenku odráží. Tedy není to nic extra hlučného, ale mám dojem, že to ještě nedávno nedělalo...
Dokáže mě někdo nasměrovat, na co se zaměřit? Co by to mohlo delat
 
No bez toho zvuku ťa asi nikto nenasmeruje.

Nahraj a zaves na YT alebo iné úložiská.
 
Poslední dobou jsem si začal všímat trochu jiného zvuku od motoru. Vzdáleně to připomíná kvílení kompresoru přeplňovaného motoru.
Na volnoběh to nedělá, je to jen za jízdy, s otáčkami motoru je zvuk intenzivnější.
Je to slyšet hlavně s otevřenými okny při průjezdech mezi domy, kolem plných plotů a podobně, kdy se zvuk zvenku odráží. Tedy není to nic extra hlučného, ale mám dojem, že to ještě nedávno nedělalo...
Dokáže mě někdo nasměrovat, na co se zaměřit? Co by to mohlo delat
Je to teda od motoru = závislí na otáčka?
Pokud ano, tak otevřít kapotu a poprosit někoho aby přidal plyn a ty mezi tím aspoň upřesnil místo odkud to jde by nešlo?
Jestli je to závislí na otáčkách motoru, tak to bude s největší pravděpodobností něco na příslušenství (alternátor, vodní pumpa, klimakompresoru) nebo pomocných rozvodech (kladky, napínák, případně i samotný řemen)
 
Taky to pozoruju poslední 2 roky , tuším, že to dělá klapka tak na 90% a na 10% některá z kladek na řemenu příslušenství (ten rozvod s řemenem má už přes 100tkm :D
 
Dnes jedu delší trasu, tak zkusím něco natočit, jestli bude příležitost..
vím, že bez videa je to výstřel do tmy, ale zkusil jsem to... :cool:
Ale zdá se mi, že to dělá jen za jízdy, (pohybu auta) a stupňuje se to s otáčkami motoru..
Kladky už mají taky skoro 80tis, to by byla asi ta nejlepší varianta, ale asi by to nebylo slyšet jen za jízdy.
Každopádně zkusím se na to dnes víc zaměřit a zkusit vypozorovat, odkud to jde a kdy přesně to dělá a dám vědět..
 
Tak jsem zpátky z cest a mám nový poznatek a tím pádem i podezření. Povedlo se mi i něco natočit..
Pod zvukem motoru je to slyšet.
Poznatek je, že jakmile sešlápnu spojku, tak zvuk utichne. Je to slyšet i ve videu, jakmile sešlápnu spojku, utichne to, zařadím a začnu zrychlovat, tak tak je to zase slyšet a s otáčkami je i ten zvuk intenzivnější.
Tím pádem by to asi mělo mít spojitost se spojkou, může to dělat ložisko? Nebo jiná součást?
 
Spojkový ložisko se projevuje právě při sešlápnutí pedálu. Toto je převodovka zrovna to řeší i někdo jinej
 
Spojkový ložisko se projevuje právě při sešlápnutí pedálu. Toto je převodovka zrovna to řeší i někdo jinej
To byla ta druhá varianta, co mě napadla, jen jsem to nechtěl radši ani psát...
 
@Max6 , až budes mít chvilku, zkusíš si to poslechnout, jestli to tam uslyšíš a poznal bys, co by to mohlo být?
Jde mi o to, jak hodně vážný to může být.
A je-li to opravdu převodovka, zda by nepomohla výměna oleje. (už má taky cca 85tis. najeto)
Děkuji..
 
Tak jsem trochu hledal, a to kvílení je prý opravdu jeden z příznaků špatného ložiska na převodovce.
Bohužel se mi nedaří nahrát lepší video, kde by to bylo slyšet, telefon to moc nepobere, ale v reálu to je slyšet dost. A mám dojem, že se to trochu zhoršuje.
Navíc se k tomu před pár dny přidal zvuk nějakého ložiska kladky řemene, nebo něčeho řemenem poháněného.
Jsem z toho trochu nervózní.
@Max6 , děláš i repase převodovek, případně máš někoho, komu je posíláš?
A nebo obecně, dokáže mi někdo doporučit kvalitní servis, kde repasují manuální převodovky na japonce ideálně východní Čechy?
Našel jsem třeba Autojapan Smidary u Hradce Králové, znáte někdo?
 
Přicházím s malým updatem celého problému.
Původní kvílení zdánlivě od převodovky bylo přehlušeno/nahrazeno zvukem odcházejícího ložiska kdesi na řemenu. Zvuk se stále zhoršoval.
Znělo to nějak takhle:
O víkendu jsem se vrhnul na sundání řemenu a zjištování, která kladka zlobí.
Nakonec napínací kladka vydávala hrozné zvuky:
Dnes přišly díly, vyměnil jsem všechny tři kladky včetně řemene, když už jsem to měl rozdělané a najednou je božský klid, žádné kvílení, žádné pazvuky, prostě paráda.
20240801_183530.jpg
Takže strach o převodovku byl asi trochu ukvapený...
Tímto ještě jednou zde veřejně moc děkuji @Max6 za rady a nasměrování, které vedlo ke zdárnému konci...
 
Back
Top