• Prosíme nepište moderátorům a správcům soukromé zprávy s technickými dotazy. Největší šance, jak se Vám dostane odpovědi, je položit dotaz do příslušného fóra. Pokud nenajdete správnou kategorii nebo název, založte nové vlákno. V případě potřeby to přejmenujeme nebo přesuneme.

    Děkujeme za pochopení, tým správců MazdaKlanu

Cizí značky aneb proč být (ne)věrný japoncům

Já řeknu naší zkušenost s tím čínským zázrakem od SAIC, konkrétně MG HS 1.5 turbo koupený nový v Algonu v Plzni v říjnu 2023 (poslední facelift, takže by mělo být "vychytaný")
1) Po 10 metrech (vyjeli jsme ze showroomu) shořelo zadní vnitřní LED světlo s blinkrem. Tak jsme zacouvali a čekali na opravu (nový světlo) skoro dva týdny.
2) Když jsme si auto po opravě vyzvedli, tak cestou do Příbrami nám od auta v protisměru na dálnici rozmrdnul šutr čelní okno. Naštěstí už jsme se nevraceli a jen čekali (týden) než přijde nový, který do druhýho dne vyměnili.
3) Od cca 5000km začali blbnout přední parkovací čidla. Jedná se zřejmě o software problém, protože každý den blbne jiný čidlo a to předchozí se samo spraví. V servisu si neví rady = nemají aktualizaci. Plus jsem zjistil že rámeček na EU SPZ je moc velkej/vystouplej a ovlivňuje přední prostředí čidla.
4) Od cca 6500km začalo něco drncat u PP kola. Jako tepelnej štít výfuku, ale ten tam samozřejmě není. To si vyřeším sám, až budu mít čas.
5) Poslední měsíc se občas zaseknou plně digitální budíky - prostě třeba na 2,3 vteřiny zamrznou. To už počká na autorizák.
6) O infotainmentu snad ani psát nebudu. To je hnůj hnojů a jediný co mi tahle věc dala je že už vím, že si v životě nekoupím auto, kde se všechno řeší přes infotainment, který takřka nemá fyzický tlačítka. Nastavit klimatizaci za jízdy = veliká pravděpodobnost skončit v nějakým stromě nebo způsobit těžkou nehodu. Plus takový ty záseky, pády,... prostě software šajze (prej už je připravená aktualizace v autorizáku)

Jako co musím uznat je, že když do toho vlezete, tak jako interiér supr. Za 600k Kč nebo co to stálo, tak to čumím. Ale to je tak všechno. Stačí kouknout zespoda a porovnat to s nějakým "normálním" výrobcem a hned je vám jasný proč to může být takhle levný. Zavěšení jak u kočárku pro panenky (co to vydrží?). Ochrana proti oštěrkování = 0.
Bohužel mohl jsem říkat co jsem chtěl, ale auto se koupilo, tak ať teď trpí.

Ale bohužel lidí dnes koukají jestli to má digitální tohle a tamto a úplně zapomínají že o tom auto není. Taky těhle čínskejch šuntů jezdí jen u nás v Příbrami tři prdele.
 
Poslední úprava:
Ondro, ty jsi mi přišel vždycky jako takovej rozumnej kluk 🙃 Ale asi chápu, čím to je. Ty máš vyloženě konzumnější strategii a rychle to točíš, kdežto já jsem konzervativec, kterej u aut nepočítá nic tabulkově a má rád, když s ním dlouho zůstávaj a stárnou. Takže proto mi teď přijde, že je z tebe napůl blázen, co se nebojí ani číňana...
Ja bych rekl, ze jsem vzdy byl s auty predevsim docela dost racionalni. Kazdy auto jsem mel dost detailne spocitany, a po dvou prvnich jsem dosel k tomu, ze novy auta jsou pri mych najezdech provozne levnejsi, nez stary. Tedy do nejaky urovne, kdy by bylo zrejme docela nerozumny jezdit s dvacetiletym autem (pokles ceny skoro neni a auto stoji prevazne jen servisni naklady) dvacetkrat rocne do zahranici... cestovani bych se nerad vzdal, je to muj hlavni relax.

Kdyby Mazdy staly o tretinu vic, nez konkurence, nikdy bych zadnou Mazdou nejezdil — radsi bych nadbytecny penize vlozil do neceho, kde se nebudou ztracet, nebo treba do zazitku. Mazda byvala bud levnejsi, nebo nastejno, a pak to samozrejme byla lepsi volba, nez treba koncern, co ma kazdy, nebo nehezke interiery Toyoty ci poutova kvalita interieru u Subaru (a oboje drazsi). Hezky design, spolehlivost, dobry jizdni vlastnosti, to byly bonusy.

Ta racionalita me taky dovedla treba k te nove Miate, a ne treba petiletemu Boxsteru 718 nebo nejakemu NAcku v muzejnim stavu, coz byla dve auta, do kterych me puvodne presvedcovalo asi sest kamosu. Nakonec jeden z nich po jizde ve sve 718 za mnou rekl, ze kdyby se do ni vesel, tak by mu NDckova Miata stacila, a druhej se rozhodl prodat Boxstera a nakup dvouleteho NDcka uz ma rozjednany.

Casem jsem take diky inflaci a kariernimu a platovemu sesupu vyrazne zchudnul, a do toho si dobrovolne zvysil zivotni naklady porizenim nemaleho poctu deti... tlak na racionalni reseni mobility je jeste vyssi, nez jaky kdy byl :).

Taky jsem tu mockrat psal, jak priserne mam zkusenosti s prevazne nemeckymi vyrobky, a to i dost premiovymi (Leica, Festool, Al-ko... takovy dozvuky nekdejsiho "bohatstvi", kdyz jsem fakturoval v USD a meli jsme firmu) — a naproti tomu mam super zkusenosti s levnyma vecma. Rikam k tomu "chudsi clovek si nemuze dovolit mit tech veci nekolik, nebo neustale resit opravy, takze ocekavani spolehlivosti ma vyssi, nez kupce drahych premiovych produktu, ktery si kupuje predevsim 'funkce', 'image' a 'komfort'". U tech levnejsich je take vyssi konkurence, protoze je kupuje vetsi procento trhu, a tim taky treba vetsi zpetna vazba pro vyrobce a motivace postupne produkt optimalizovat. Kupce levne veci taky casto reklamuje, a pozdeji opravuje, spis nez vyhazuje. Spolu s tlakem na cenu to vede k jednoduchym a funkcnim resenim, a ne ke kravinam, ktery zvysuji cenu, komplexitu, zhorsuji opravitelnost...

Ktera jedina sekacka ze ctyr zakoupenych kusu po deviti letech furt seka bez zastaveni? Hecht, ktery stal 2590... protoze nema centralni nastaveni kol, pojezd, vsechno je jednoduche, ocelove, motor je "podtuneny"... Al-ko za 20 litru to vzdalo po ctyrech sezonach, cena opravy skoro jako cena nove, navrch daleko vic rzi, otrhane plastove dily... S krovinaky stejne, vybaveni dilny stejne, fotaky stejne. Clovek aby s "premii" zachazel v rukavickach. Slava levnym jednoduchym vyrobkum, ktere mozna nejsou tak funkcne nadupane, ale svou zakladni funkci zvladaji (samozrejme je taky peclive vybirat a zkoumat pred koupi... ale aspon je z ceho). Cekam, ze u aut to bude casem stejne, Cina nebo Indie (nebo Korea..) budou vyrabet auta s filozofii, jakou je vyrabeli hlavne v 90. letech Japonci — konzervativnejsi, jednodussi a vic behem vyroby iterovane podle vazby ze servisu a trhu. A obdiv nebo zavist sousedy, dalsimi ridici, nebo kolegy v praci, to fakt nepotrebuju... naplneni mi prinasi tvurci cinnosti a rodina :)

Fakt jsem tu jediny, komu to auto prijde hnusne? :no_mouth:



Zobrazit přílohu 52860
Je to hnusny. Ale kdybych sedel uvnitr, vzhled z venku me tolik nezajima :).
 
Poslední úprava:
@Ondrej K Je mi to jasný ;) A ve spoustě věcí souhlasím. Zároveň tam i přes neoddiskutovatelnou promyšlenost a zkušenost stejně vidím hodně prostoru pro faily, viz ty zkušenosti třeba Maxe. Takže ti držím palce, aby se ti to co nejvíc vyhýbalo a tvoje intuice tě vedla správnou cestou ;)
 
Zahraju si "dablova advokata".

Já řeknu naší zkušenost s tím čínským zázrakem od SAIC, konkrétně MG HS 1.5 turbo koupený nový v Algonu v Plzni v říjnu 2023 (poslední facelift, takže by mělo být "vychytaný")
1) Po 10 metrech (vyjeli jsme ze showroomu) shořelo zadní vnitřní LED světlo s blinkrem. Tak jsme zacouvali a čekali na opravu (nový světlo) skoro dva týdny.
To vypada uplne jako zkusenost meho sefa s uplne novou CX60 za bezmala dva mice ;). Za prvni mesic uz dve naplanovane schuzky v servisu... Ja mel nastesti na MX5 v prvnim roce jen tu vadnou prevodovku, vadny tesneni podel okna, a klepani uchyceni stahovani okna... takovy "prkotiny" ;).
2) Když jsme si auto po opravě vyzvedli, tak cestou do Příbrami nám od auta v protisměru na dálnici rozmrdnul šutr čelní okno. Naštěstí už jsme se nevraceli a jen čekali (týden) než přijde nový, který do druhýho dne vyměnili.
S Mazdou 6 jsem jednou taky na sklo tyden cekal... nebo tam je jina pointa? Za rok jsem v tom roce rozbil tri skla... a urcite to nebylo vadou Mazdy 6 a CX3, ale proste smulou, protoze na dalsi Mazde 6 okno prezilo ctyri roky bez ujmy...
3) Od cca 5000km začali blbnout přední parkovací čidla. Jedná se zřejmě o software problém, protože každý den blbne jiný čidlo a to předchozí se samo spraví. V servisu si neví rady = nemají aktualizaci. Plus jsem zjistil že rámeček na EU SPZ je moc velkej/vystouplej a ovlivňuje přední prostředí čidla.
Na novy MX5 mi v autorizaku taky navrtali SPZ mimo predpripraveny dulky, takze krive a s klepanim; cidla sice neovlivnovala, ale klasika, co si clovek proste musi opravit doma sam a dat jiny ramecek. Prasacky rozervany diry mimo ty urceny body jemne zabrousit a zakitovat.
Zavada s cidlama neprijemna, na CX5 originalni cidla, ale dodelavana v servisu, taky obcas zlobila.
4) Od cca 6500km začalo něco drncat u PP kola. Jako tepelnej štít výfuku, ale ten tam samozřejmě není. To si vyřeším sám, až budu mít čas.
To je podobny, jako kdyz na Mazdach klepaly ty horni ulozeni tlumicu a prepazka pred prednim sklem, ze? ;)
5) Poslední měsíc se občas zaseknou plně digitální budíky - prostě třeba na 2,3 vteřiny zamrznou. To už počká na autorizák.
Klasika, tyhle zaseky se stavaji i treba i u Enyaqu. Na Peugeotu 5008 se nam digitalni pristrojovej zasekl za 4 tis km zatim jen jednou.
6) O infotainmentu snad ani psát nebudu. To je hnůj hnojů a jediný co mi tahle věc dala je že už vím, že si v životě nekoupím auto, kde se všechno řeší přes infotainment, který takřka nemá fyzický tlačítka. Nastavit klimatizaci za jízdy = veliká pravděpodobnost skončit v nějakým stromě nebo způsobit těžkou nehodu. Plus takový ty záseky, pády,... prostě software šajze (prej už je připravená aktualizace v autorizáku)
Za to muze trh, ze to lidi kupuji, i kdyz to je ovladany pres displeje. Podobny peklo i ve vetsine nynejsich premiovek... V tom se na trhu cim dal hur klickuje.

Jako co musím uznat je, že když do toho vlezete, tak jako interiér supr. Za 600k Kč nebo co to stálo, tak to čumím. Ale to je tak všechno. Stačí kouknout zespoda a porovnat to s nějakým "normálním" výrobcem a hned je vám jasný proč to může být takhle levný. Zavěšení jak u kočárku pro panenky (co to vydrží?). Ochrana proti oštěrkování = 0.
Bohužel mohl jsem říkat co jsem chtěl, ale auto se koupilo, tak ať teď trpí.
Nerikali lidi/servisaci tohle o mnohych Japoncich v 90. letech? A treba tady na forech frci neustale stiznosti na nevyresene brzdy napric vsema Mazdama... (pritom takova renomovana znacka, jako Mazda, a tolik let casu k naprave...)



Co tim chci rict: Nejsou tyhle problemy nahodou u vseho, kdyz je budeme chtit hledat?
 
Poslední úprava:
Zahraju si "dablova advokata".


To vypada uplne jako zkusenost meho sefa s uplne novou CX60 za bezmala dva mice ;). Za prvni mesic uz dve naplanovane schuzky v servisu... Ja mel nastesti na MX5 v prvnim roce jen tu vadnou prevodovku, vadny tesneni podel okna, a klepani uchyceni stahovani okna... takovy "prkotiny" ;).

S Mazdou 6 jsem jednou taky na sklo tyden cekal... nebo tam je jina pointa? Za rok jsem v tom roce rozbil tri skla... a urcite to nebylo vadou Mazdy 6 a CX3, ale proste smulou, protoze na dalsi Mazde 6 okno prezilo ctyri roky bez ujmy...

Na novy MX5 mi v autorizaku taky navrtali SPZ mimo predpripraveny dulky, takze krive a s klepanim; cidla sice neovlivnovala, ale klasika, co si clovek proste musi opravit doma sam a dat jiny ramecek. Prasacky rozervany diry mimo ty urceny body jemne zabrousit a zakitovat.
Zavada s cidlama neprijemna, na CX5 originalni cidla, ale dodelavana v servisu, taky obcas zlobila.

To je podobny, jako kdyz na Mazdach klepaly ty horni ulozeni tlumicu a prepazka pred prednim sklem, ze? ;)

Klasika, tyhle zaseky se stavaji i treba i u Enyaqu. Na Peugeotu 5008 se nam digitalni pristrojovej zasekl za 4 tis km zatim jen jednou.

Za to muze trh, ze to lidi kupuji, i kdyz to je ovladany pres displeje. Podobny peklo i ve vetsine nynejsich premiovek... V tom se na trhu cim dal hur klickuje.


Nerikali lidi/servisaci tohle o mnohych Japoncich v 90. letech? A treba tady na forech frci neustale stiznosti na nevyresene brzdy napric vsema Mazdama... (pritom takova renomovana znacka, jako Mazda, a tolik let casu k naprave...)



Co tim chci rict: Nejsou tyhle problemy nahodou u vseho, kdyz je budeme chtit hledat?
Máš naprostou pravdu.... až na to že ty jsi to vyjmenoval na X autech a já jen na jednom s nájezdem ani ne 8000km a 3/4 roku stáří. :joy:
Většinou se u nás auta v rodině dědily, takže třeba MPS jsme měli od nova 2006 do 2020. U tohodle čísnkýho pelechu už teď víme (píšu i za majitelku), že ještě rok, max dva a budeme rádi, že to vezme nějaký výkup za symbolickou cenu železa.

Jako každej si může koupit co chce, třeba tahacího kačera, ale já opravdu vím, že nejsem tak bohatej, abych si kupoval tyhle laciný nový čínský "auta". To si raději koupim.... nevim, třeba Dáčii, 15 let starou ojetinu, kolo, jízdenku na MHD....
 
Poslední úprava:
Máš naprostou pravdu.... až na to že ty jsi to vyjmenoval na X autech a já jen na jednom s nájezdem ani ne 8000km a 3/4 roku stáří. :joy:
Většinou se u nás auta v rodině dědily, takže třeba MPS jsme měli od nova 2006 do 2020. U tohodle čísnkýho pelechu už teď víme (píšu i za majitelku), že ještě rok, max dva a budeme rádi, že to vezme nějaký výkup za symbolickou cenu železa.
Tak x aut, jak se to vezme... sefova CX60 ma 1 tis km a mesic (a jsou lide, kteri s CX60 byli za rok i 10x v servisu), moje MX5 najeto 17 a rok, na obou dva nebo tri problemy. Na ty moji nekdjesi Mazde 6 2017 toho bylo dost kumulovane, ty lupani z predniho ulozeni, spatne serizeny viko kufru (casto necvaklo), sklo 2x v prvnim roce (beru-li ho jako zavadu vozu), tehdy se obcas seknul i infotainment nebo obraz kamer (u novejsich Mazd uz tolik ne), povestne Mazda neodolne brzdy... na 2019 byl hned na nove vadny vyfuk, pak par let klidu, a ted umrelo novemu majiteli ovladani infotainmentu. A to jsme u znacky, ktera porad v ruznych nezavislych Consumer Reports a dalsich statistikach skoruje skoro nejvyse ze vseho. Paradoxne na spatne skorujicim Citroenu zatim jen zahadna samo-zmizla zavada AdBlue v prvnim tydnu po koupi, a po dvou letech roztrzeny flex-plate mezi hydromenicem od Aisinu a 2.0 BlueHDickem - udajne rarita; infotainment uz se taky parkrat sekl, ale nikoliv digitalni pristrojovy stit.

Netvrdim, ze vsechna Cinska auta jsou automaticky dokonala. Spis je moje pointa to, ze velky problemy s kvalitou nebo i konstrukcnima resenima muzou byt i u tradicnich znacek. Porad je potreba kriticky vybirat... a ostatne jedno novy BMW je Cinska konstrukce i vyroba, a jedna nova EV Mazda rovnez.
 
Poslední úprava:
Ohledně dlouhodobých neřešených konstrukčních vad bychom tady mohli vést sáhodlouhou debatu nad mnoha značkami...namátkou u koncernu kauza "vyvažováky", u Mazdy na první dobrou napříč modely mi svítí před očima zpětná zrcátka...já ještě znovu zopakuju tu svoji původní myšlenku.

Já jsem opravdu uvažoval o CX60 potažmo spíš o CX80 (ale přiznám se, že hlavně kvůli tomu, jak jsem teď spokojenej s tou CX5, jinak nejsem nějaký "kovaný Mazďák", jako velká část z vás tady, sorry :) ), ale nerisknu si koupit auto za 1,6-1,8 mio s tolika zmíněnými problémy a čekat 3/4 roky, jestli se to podaří vyřešit už ve výrobě taky nebudu. Ohledně vzhledu Rextona @M3grey hnusný mi to fakt nepřijde, jasně že to není etalon designu, ale působí to na mě stylem - nenadchne/neurazí - s tím problém nemám :cool: ono by se v časech nedávných i u Mazdy našly modely, nad kterými srdce zrovna nezaplesá - asi teď někoho naštvu, ale vidím to tak ;) a porovnávat aktuálního Rextona s nějakým modelem SY před někdy 15 lety, OK pobavilo, ale to je tak všechno :)
 
Já jsem opravdu uvažoval o CX60 potažmo spíš o CX80 (ale přiznám se, že hlavně kvůli tomu, jak jsem teď spokojenej s tou CX5, jinak nejsem nějaký "kovaný Mazďák", jako velká část z vás tady, sorry :) ), ale nerisknu si koupit auto za 1,6-1,8 mio s tolika zmíněnými problémy a čekat 3/4 roky, jestli se to podaří vyřešit už ve výrobě taky nebudu. :)
Toto popisuje dosť veľkú časť mojej situácie, mám CX-5, nie je zlá, chcel som zmenu, ale CX-60 nevyzerá ako dobrý nápad, tak som si požičal RAV4 aby som zistil, že ani to nie je v mojom prípade dobrý výber. Tak hľadám ďalej (jazdiť mám čím), aspoň sa nenudím.
 
Back
Top