• Prosíme nepište moderátorům a správcům soukromé zprávy s technickými dotazy. Největší šance, jak se Vám dostane odpovědi, je položit dotaz do příslušného fóra. Pokud nenajdete správnou kategorii nebo název, založte nové vlákno. V případě potřeby to přejmenujeme nebo přesuneme.

    Děkujeme za pochopení, tým správců MazdaKlanu

elektrika LED denní svícení místo halogenu W21/5W

Jen takový blbý dotaz někoho kdo se v tom nevyzná.
Co tady stále řešíte za chlazení?

Do 3 BP mi tu hodil nějaké čínské LED Yari ani už nevím snad za 250,- proste vyměnil žárovku a bylo. Mám to tak skoro 2 roky a funguje to bezchybně.

Zároveň pokud vím tak LED hřeje méně jak klasická žárovka která snad 96% přetváří na teplo a né na světlo.
Takže pokud to zvládne obyčejnou žárovku proč by měl být problém s LED.
Taky mám více jak dva roky a bez sebemenších problémů.Jak říkáš,čína do 300,-Na BP ideál.Mám ještě jedny do rezervy,kdyby náhodou některá chcípla.
 
V příspěvcích výše se řeší chlazení pasivních odporů.

LED z odkazu se neřeší. Pár členů ovšem jezdí desítky tisíc kilometrů ročně a nebaví/nechtějí měnit opakovaně žárovky, ve kterých se právě integrovaný odpor spálí a tak se tu řeší případná alternativa.
Osobně jsem hledání řešení alternativy před lety přerušil viz vlákno a přistoupil jsem prozatím nejspíš na finančně i časově nejjednodušší variantu výměny nefunkční ledky jednou za čas ;)
 
Samotne LED cleny (tie male zlte svietiace veci) neznesu velky prud v obvode a lacne cinske LED ziarovky maju iba velmi jednoduchu regulaciu prudu, casto rieseniu hlavne zapojenim vela malych LED clenov (tzv. kukurica), medzi ktorymi sa prud rozdeli a tak hned nezhoria. Pri takejto regulacii je odpor tak maly, ze si auto mysli, ze to moze byt halogenova ziarovka a neaktivuje sa ziadna chyba. Je to lacne, jednoduche, ale netrvacne a elektricky neucinne riesenie. Samotna LED ziarovka tym padom vyzaruje aj dost odpadoveho tepla, ale je ho menej ako pri halogenovej ziarovke, na ktoru je svetlomet dimenzovany, takze to teplo nie je ziadny problem.

Kvalitne LED ziarovky s dlhou vydrzou a vysokou ucinnostou ale maju v sebe obvod na regulaciu prudu a navonok potom maju pomerne velky odpor... Aaa teraz som si uvedomil, ze som predtym pisal blbost o tom, ze treba k LED ziarovke zapojit rezistor do serie na zvysenie odporu :grinning: To je tak, ked clovek narychlo len teoretizuje... Rezistor zabranujuci chybe treba zapojit PARALELNE k LED ziarovke.
Tym sa oklame meraci obvod auta, ktory potom nameria velky prud (t.j. maly odpor) a netusi, ze je sposobeny vykonovym rezistorom s malym odporom a nie halogenovou ziarovkou. Potom sa teplo generuje na vykonovom rezistore, ktory simuluje tu halogenovu ziarovku. Samotna LED ziarovka je velmi chladna (blbe je, ze v zime nerozmrazi svetlo). No a vykonovy rezistor treba niekde rozumne umiestnit, aby nahodou nieco neroztavil. Ale ako som pisal, experimentalne sa da zvysovat odpor pripojeneho rezistora a pozorovat ci to autu vadi alebo nie. Cim vyssi odpor, tym nizsi prud a tym menej odpadoveho tepla. A zaroven pojde pripojit akukolvek ucinnu a trvacnu (drahsiu) LED-ku.

Pre istotu doplnim, ze neskor, ked uz to sam vsetko poskusam, tak napisem detailne co a ako zapojit, aby to bolo funkcne a bezpecne. Tie moje doterajsie vyplody urcite neberte ako navod :grinning:.
Pre odvaznejsich a skusenejsich tu je link na lacne konektory, ktore by sa mali dat pouzit na vyrobu "predlzovacieho" kabla s integrovanymi rezistormi:
https://www.aliexpress.com/i/1005004835796781.html
Sam zatial ale samozrejme neviem, ci naozaj ten konektor sedi, nasiel som ho iba podla vzhladu. Trochu ma stve, ze kvalitativne to vyzera byt taka typicka cina - lacny plastovy vylisok s pochybnymi toleranciami, ale na dany ucel asi ok. Kvalitnejsiu variantu som nenasiel...
 
Poslední úprava:
Tak nevím co berete jako dostatečnou vydrž ale budu na nich mít teď najeto 40 tisíc km a zatím bez problému.
Jako trochu lituji, že jsem si tehdy nevzal ještě jedny do zásoby ale mě by to bylo stejně na nic páč bych pak potřeboval stejně někoho kdo mi to vymění - já tam tu ruku nestrčím a když na nic nevidím a nevím kam s tím kroutit a než něco ulámat raději se do toho hrabat nikdy nebudu ;)
Doufám, že ještě dalších 40 tisíc km dají.
 
Tak já mám na doporučení @mceza tyto https://www.aliexpress.com/item/32835285236.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.754d4c4disAgeb, a taky už víc jak rok fungují. To chlazení je důležité, protože sice ty ledky samotné moc netopí jak halogeny, ale potřebují být jakože zespodu chlazený, kvůli tomu aby dlouho vydržely,tzn. na kusu hliníku. Když je těch led čipů jak píše @ace_9 víc odborněji ,hodně na malé ploše, což číňan prodává, tak nemají šanci se optimálně uchladit a taková žárovka dřív odejde.
 
@MK-M3 , ja samozrejme nikomu nechcem nic vnucovat. Ak tebe a inym uz dobre funguju nejake LED ziarovky, tak nie je problem.
Ja len rad robim veci sam a poriadne (aj ked niekedy to je az na x-ty pokus :grinning:) a chcel by som tam Philips ziarovky, preto sa s tym planujem pohrat a pripadne dat nejake info niekomu inemu.

Co som napr. predtym este zabudol je to, ze LED ziarovka samotna uz ma nejaku spotrebu:
P_led = U * I_led
a doplnkovy paralelny rezistor nemusi teda mat uplne rovnaku spotrebu ako halogenova ziarovka:
P_halog = U * I_halog
Staci, aby paralelny rezistor "dorovnal" celkovu spotrebu na uroven halogenovej ziarovky:
P_rez = U * I_rez = P_halog - P_led = U * (I_halog - I_led)

21 W ziarovkou denneho svietenia pri 14 V (co je zhruba napatie v aute pri beziacom motore) tecie teoreticky prud:
I_halog = P_halog / U = 21 / 14 = 1,5 A
Potom je vhodne zobrat LED ziarovku, aku tam clovek chce dat (napr. ja Philips Ultinon), zapojit ju na 14 V zdroj a odcitat aky prud nou pri danom napati tecie. Povedzme, ze to je napr. 0,5 A:
I_led = 0,5 A
Takze doplnkovym rezistorom by mal potom tiect prud:
I_rez = I_halog - I_led = 1,5 - 0,5 = 1 A
Rezistor by tym padom mal mat odpor:
R_rez = U / I_rez = 14 / 1 = 14 ohm

Ale idealne je najskor vyskusat vyssie odpory kedy este riadiaca jednotka nevyhodi chybu, pretoze ako som uz pisal, cim vyssi odpor, tym nizsi prud a teda menej odpadoveho tepla. A auto skoro urcite nepotrebuje namerat uplne presny prud, takze moze fungovat bez problemov napr. aj 27R 25W, pripadne aj vyssi a az ak by sa Mazda stazovala, tak skusat nizsie a nizsie az do idealnej teoretickej vypocitanej hodnoty odporu, kedy to uz MUSI byt ok. Teoreticky vykon rezistoru (cislo vo Wattoch udavane spolu s jeho odporom) by malo samozrejme byt tym vyssie, cim nizsi je odpor, s tym, ze sa nahradza 21 W ziarovka, takze napr. 25W je take zdrave minimum aj pre najnizsi vypocitany odpor a pre vyssie odpory, napr. tych 27 ohmov uz to moze byt aj menej, napr. iba 10 W, ale vyssim teoretickym vykonom clovek nic nepokazi.

Podobny vypocet treba zaroven spravit aj pre nahradenie 5W ziarovky obrysoveho svetla (ciselko 21 v rovniciach vyssie nahradit cislom 5).


Pre zaujimavost (a pre kontrolu, kedze stale by malo vyjst rovnakych 14 ohmov ako v predoslom vypocte) davam dole aj vypocet potrebneho odporu rezistora R_rez aj priamo z odporov nahradzanej halogenovej 21W ziarovky R_halog s pripojenou LED ziarovkou s odporom R_led.

Najskor treba vypocitat teoreticky odpor halogenovej ziarovky a odpor LED ziarovky z prudu nameraneho pri jej zapojeni na napatie 14 V (opat zopakujem, ze som nic nemeral, iba teoreticky dosadil 0,5 A, no lepsie to premerat na konkretnu LED ziarovku):
R_halog = U / I_halog = U^2 / P_halog = 14^2 / 21 = 9,333 ohm
R_led = U / I_led = 14 / 0.5 = 28 ohm

Pre odpory R_led a R_rez zapojene paralelne musi na oklamanie auta platit:
1 / R_halog = 1 / R_led + 1 / R_rez
Z tejto rovnice sa postupnymi upravami da dostat pozadovane R_rez:
R_rez / R_halog = R_rez / R_led + 1
R_rez / R_halog - R_rez / R_led = 1
R_rez * (R_led - R_halog) / (R_halog * R_led) = 1
R_rez * (R_led - R_halog) = (R_halog * R_led)
R_rez = (R_halog * R_led) / (R_led - R_halog)
R_rez = (9,333 * 28) / (28 - 9,333) =
14 ohm
 
Ahoj, už od původnícho příspěvku uplynula nějaká doba, tak se chci zeptat, jestli náhodou někdo zkoušel jako variantu koupit celé světlomety, ne jen měnit žárovku za LEDkovou viz.


nebo



Díky moc!
 
Ahoj, podla mna to nestoji za to, pretoze clovek aj tak neziska matrix svetla a ide teda iba o pekne svietiace koliesko. A ked uz ide o koliesko vpredu, tak treba aj dozadu a to uz je celkom nezmyselne vysoka investicia vzhladom na relativne male dizajnove zlepsenie, ktore aj tak iba v 99% pripadoch sluzi na pozdvihnutie sebavedomia majitela :).

Za mna staci iba halogenovu ziarovku vymenit za LED a uz to aspon neposobi tak zastarane. A kedze som chcel kvalitne Philips LED ziarovky, ktore za normalnych okolnosti vyvolavaju chybu, tak sa pochvalim ake pekne adaptery s vykonovymi rezistormi som si na to vyrobil :p:

PXL_20230415_143952130.jpg

PXL_20230415_154614857.jpgPXL_20230415_154621404.jpg

Teraz by som niektore casti kabelaze spravil lepsie, ale na prvy pokus to nie je take zle a staci to nacvaknut medzi original konektory ziarovky.
 
Ahoj, podla mna to nestoji za to, pretoze clovek aj tak neziska matrix svetla a ide teda iba o pekne svietiace koliesko. A ked uz ide o koliesko vpredu, tak treba aj dozadu a to uz je celkom nezmyselne vysoka investicia vzhladom na relativne male dizajnove zlepsenie, ktore aj tak iba v 99% pripadoch sluzi na pozdvihnutie sebavedomia majitela :).

Za mna staci iba halogenovu ziarovku vymenit za LED a uz to aspon neposobi tak zastarane. A kedze som chcel kvalitne Philips LED ziarovky, ktore za normalnych okolnosti vyvolavaju chybu, tak sa pochvalim ake pekne adaptery s vykonovymi rezistormi som si na to vyrobil :p:

Zobrazit přílohu 45502

Zobrazit přílohu 45503Zobrazit přílohu 45504

Teraz by som niektore casti kabelaze spravil lepsie, ale na prvy pokus to nie je take zle a staci to nacvaknut medzi original konektory ziarovky.
Pěkná práce ??
 
Byli jste už někdo s led na technické?Mám přehozené led za halogeny a jde mě o to jestli to projde i s led,nebo radši přehodit na původní halogeny.Díky všem.
 
@HHBota .Pro klid můžeš přehodit, zas tolik času to nezabere ať to nemusíš dělat tam. Sice pro to nevidím důvod, je to spíš o lidech co jsou na STK, jak se vyspí. Já jedu v listopadu a přehazovat na halogeny nebudu, mám tam kamaráda. Můžu u něho zkusit zjistit jestli by s tím byl problém, jestli mají podrobnou specifikaci Mazdy, kde mají vyloženě napsaný jako denní svícení halogeny. Dám vědět.
 
@mastif .Mě to čeká už v červenci.Asi si dám tu práci a STK to přehodím a šmitec.?
 
Ahoj, podla mna to nestoji za to, pretoze clovek aj tak neziska matrix svetla a ide teda iba o pekne svietiace koliesko. A ked uz ide o koliesko vpredu, tak treba aj dozadu a to uz je celkom nezmyselne vysoka investicia vzhladom na relativne male dizajnove zlepsenie, ktore aj tak iba v 99% pripadoch sluzi na pozdvihnutie sebavedomia majitela :).

Za mna staci iba halogenovu ziarovku vymenit za LED a uz to aspon neposobi tak zastarane. A kedze som chcel kvalitne Philips LED ziarovky, ktore za normalnych okolnosti vyvolavaju chybu, tak sa pochvalim ake pekne adaptery s vykonovymi rezistormi som si na to vyrobil :p:

Zobrazit přílohu 45502

Zobrazit přílohu 45503Zobrazit přílohu 45504

Teraz by som niektore casti kabelaze spravil lepsie, ale na prvy pokus to nie je take zle a staci to nacvaknut medzi original konektory ziarovky.
Díky moc za reakci! Zkusil jsem LEDky, které tady byly doporučené, další týden mají dojít, tak snad to bude v pohodě :)
 
Tak mám vyměněo - klasické žárovky za LED (https://www.aliexpress.com/item/328...o.order_list.order_list_main.5.45be1802IrGc31)

Nakonec jsem obě vyměnil tak, že jsem tam narval ruku, i když to byl trochu boj, tak jsem nemusel nic na autě oddělávat. Jak tady někteří psali, tak ze strany spolujezdce je to mnohem těžší, ale po pár minutách jde vše :)

Auto nehlásí žádný error, vše funguje, takže spokojenost.

IMG_2959.png
 
Chlapi, pokud je tu někdo z Ostravska a okolí a namontoval a dodal by mi LEDky zde několikrát zmíněné s žádným nebo malým příplatkem, na oplátku nabízím jakékoli Michelin pneumatiky za náklady resp. skoro výrobní cenu. Např. Pilot Sport 5 pro M3 BP 215/45 R18 za 2200 Kč/ks s DPH.

Můžou být i jiné/menší jen u 18" a více je rozdíl proti internetu nejvyšší. 1500 a víc na kuse.

Díky ?
 
Chlapi, pokud je tu někdo z Ostravska a okolí a namontoval a dodal by mi LEDky zde několikrát zmíněné s žádným nebo malým příplatkem, na oplátku nabízím jakékoli Michelin pneumatiky za náklady resp. skoro výrobní cenu. Např. Pilot Sport 5 pro M3 BP 215/45 R18 za 2200 Kč/ks s DPH.

Můžou být i jiné/menší jen u 18" a více je rozdíl proti internetu nejvyšší. 1500 a víc na kuse.

Díky ?
Jsou to žárovky z Alíku a zvládneš to i sám.V tomhle vlákně je někde návod jak to udělat.Problem je trochu na pravé straně,chce to někoho s úzkou rukou.?
 
Jsou to žárovky z Alíku a zvládneš to i sám.V tomhle vlákně je někde návod jak to udělat.Problem je trochu na pravé straně,chce to někoho s úzkou rukou.?
Jasně, četl jsem to, ale moc se mi do toho nechce, tak jsem nabídl pěknou věc na oplátku (mám zaměstnanecké ceny na pár sad ročně), abych se s tím nemusel trápit. Když se nikdo neozve, tak si to objednám sám a spolujezdce nasadí žena ?
 
Back
Top