- 905
Tak jen krátká citace z datasheetu TDA8566 (mimochodem, NXP jej již nevyrábí):V katalogovém listě se uvádí informace související pouze s konkrétní součástkou, výrobce chipu nemůže jaký konkrétní reproduktor za ním bude zapojen. Informace viz datasheety:
Bose 272154 - TDA8566 (nxp)
THD total harmonic distortion:
Po = 1 W - 0.1 - %
Po = 1 W; RL = 4 Ω - 0.05 - %
Ta první hodnota THD je pro zátěž 2 Ω - nechci sem dávat celou tabulku. Viz odkaz zde To jsou hodnoty zkreslení pro běžné výkony, resp. ve finálním systému běžné (tedy spíše vyšší) akustické tlaky - hlasitosti. Citované hodnoty THD 0,5 %, resp. 10 % jsou hraniční hodnoty zkreslení, pro něž se specifikuje/testuje výstupní výkon do nominální zátěže. Cituji:
Po output power
THD = 0.5 % 25 30 - W
THD = 10 % 33 40 - W
První hodnota je min., druhá typ., třetí max. není uvedena. Nějak se musí stanovit hranice, při níž se specifikuje max. výst. výkon. Ovšem pro výkony cca poloviční oproti těmto hraničním bývá zkreslení již velmi malé, srovnatelné s tím pro 1 W. Tam se také pohybuje typický skutečný hudební výkon při použití v autě. Pokud by to tak nebylo, museli by být v Bose padlí na hlavu, aby používali tyto zesilovače. Můžou si vybírat z desítek jiných typů od mnoha výrobců.
A korigovat harmonické zkreslení zesilovače DSPčkem? To už je naprostý nesmysl, proč by se tím namáhali, když by si mohli vybrat jiný zesilovač. DSP je přesně od toho, co uvádí @shr3k , tedy vyrovnávání frekvenční chrakteristiky, fáze, rezonancí reproduktorů podle dané ozvučnice, polohy v autě, aj...., také pro vyrovnávání hlasitosti podle okolního hluku, fyziologickou regulaci hlasitosti, atd.